Vodafone Mobil DVR kampanyası

Mobil DVR Nedir ?
Araçlara yerleştirilen özel kameralar sayesinde iç ve dış ortamların gerçek zamanlı izlenebilmesini sağlayan, ayrıca isteğe göre ek ücretle Araç Takip ve Wi-Fİ özellikleri de eklenebilen sistemtir.


Faydaları Nelerdir, Neler Yapılabilir ?

Kayıt Dışı Yolcu: Özellikle şehirler arası taşımacılık yapan otobüs firmalarındaki ve dolmuş hatlarındaki ücretsiz veya kayıt dışı yolcu taşımacılığının önüne geçmek için kullanılır

Araç İçi Güvenliği: Hırsızlık gibi durumların önüne geçmek için kullanılır, hırsızlık durumunda tespit için kullanılır

Kaza Tespiti: Kaza durumunda kazanın gerçekleşme şekil ve sebebini görmek için kullanılabilir, cihazlar üzerinde isteğe bağlı olarak 1.000 GB’a kadar saklama imkanı mevcut

Yolcu Güvenliği: Şoförlerin daha özenli kullanımı ile yolcuların da hayatlarını güvenceye alır, bilgisayardan veya cep telefonlarından izleme imkanı mevcuttur

Araç Takip: Standart Araç Takip hizmlerini de ek ücretle sunabilir

Wİ-Fİ: Ek bir data sim kartı ile aynı cihaz üzerinden otobüslerde internet hizmeti de verilebilmektedir

 

Çözüm Ortağı Cihaz Türü Kampanya Adı Cihaz Aylık Tutarı Data Paketi Data Paketi Tutarı Toplam Kampanya Tutarı Montaj ve Kurumsal APN
Blink Model 1 Araç içi izleme ve takip Blink 4 GB 24 Ay 129 TL 4 GB 29 TL 158 TL Ücretsiz
Blink Model 1 Araç içi izleme ve takip Blink 8 GB 24 Ay 129 TL 8 GB 39 TL 168 TL Ücretsiz
Blink Model 1 Araç içi izleme ve takip Blink 15 GB 24 Ay 129 TL 15 GB 49 TL 178 TL Ücretsiz

Bu kampanyalardan kimler yararlanabilir? 

Kampanyadan sadece Vodafone M2M faturalı kurumsal hattı sahibi M2M tarifesi aboneleri yararlanabilmektedir.
 

Kampanyaya katılmak için müşteri tarafından hangi evrakların imzalanması gerekmektedir? 

Kampanyaya katılmak için Vodafone Tip Abonelik Sözleşmesi, 24 aylık özel kampanya taahhütnamesi ve Vodafone Çözüm Ortağı’na ait sözleşmenin abonelerimiz tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.
 

Fiyatlara vergiler dahil midir? 

Fiyatlara vergiler dahildir. Telsiz Ruhsat, Telsiz Kullanım ve ilk tesis vergileri hariçtir. Yeni hat açılışı aşağıdaki çözüm ortaklarımızın kurumsal APN’leri ile birlikte yapılır ve internet APN kapatılırsa “M2M0004-M2M Tarifesi-2” (52022) ile yapıldığında ilk tesis vergileri müşterilerden alınmayacaktır. Eğer çözüm ortaklarımızın kurumsal APN’leri tanımlanmaz, internet APN kullanılırsa “ATS0004-M2M Tarifesi” (1350) ile akitvasyon yapılmalıdır. Bu tarifede ilk tesis açılış vergisi alınmaktadır.
 

Kampanya hangi tarifeler ile tanımlanabilir? 

Kampanya M2M0004 ve ATS0004 tariflerine tanımlanabilir. Yeni hat açılışı “M2M0004-M2M Tarifesi-2” (52022) ile yapıldığında ilk tesis vergileri müşterilerden alınmayacaktır. Eğer abone kurumsal APN kullanmak istemezse internet APN kullanabilmesi için hat “ATS0004” (1350) tarifesi ile açılabilir. Kampanya bu iki tarife dışındaki tarifeler ile tanımlanamamaktadır.
 

Mobil DVR sistemini kullanmak için Statik IP mi Dinamik IP mi gereklidir? 

İhtiyaca göre her ikisi de kullanılabilir ama çoğu DVR sisteminde Statik IP’ye ihtiyaç vardır. Bunun bilgisi çözüm ortağından alınmalıdır. Statik IP ile dinamik IP aynı anda tanımlı olursa cihaz çalışma prensibi nedeniyle sistemde problem olacağı için sadece statik IP veya dinamik IP tanımlı olmalıdır.
 

Müşteri data paketi yeterli gelmez ise bir üst pakete geçebilir mi? 

Aboneler kampanya süresince paket değiştiremez, başlangıçta aldığı paketten farklı bir pakete geçemezler. Bu sebeple kampanya başlangıcında abonenin ihtiyacına göre doğru paket seçilmesi önemlidir.

Kampanya kurgusu ne zaman başlar? Kampanyalar hatta ne zaman tanımlanır? 

Cihazların araçlara montajı için çözüm ortağı aboneden randevu aldığında süreç başlar. Hatlara kampanya çözüm ortağından montaj yapılacak bilgisi geldiğinde tanımlanmalıdır. Hat açılışında kampanya tanımlanmayacaktır.
 

Kampanya ICCB ve Genesis’te sunulmakta mıdır? 

Kampanya sadece Genesis’te bulunan abonelerimize sunulmaktadır.
 

Yurt dışı kullanımlar ücrete dahil midir? 

Kampanya kapsamındaki data paketleri sadece yurt içinde geçerlidir. Yurtdışı kullanımlarda standart roaming tarifesi geçerli olur. Roaming yapacak abonelerde M2M Roaming paketleri teklif edilmelidir.
 

Firmaların sunduğu hizmette herhangi bir farklılık var mıdır? 

Sunulan hizmet temelde aynı olmakla birlikte tedarikçiler, cihazlar ve internet arayüzleri değişmektedir. Kampanyada DVR cihazı, 2 adet kamera, 2 yıllık servis ve montaj dahil paket sunulmaktadır. Müşterilere mümkünse 4 çözüm ortağının da demo hesapları ve cihaz özellikleri sunulmalı ve müşterinin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan cihazın satışı yapılmalıdır. Cihazlarla ilgili ayrıntılı bilgi çözüm ortaklarının sunumlarından ve internet sitelerinden sağlanabilir.
 

Cihaz modelleri birbirinden farklıdır? Pahalı olan cihazın ek özelliği nedir? 

Cihaz özellikleri eğitim sunumunda yer almaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse fiyat ile özellikler arasında bir doğru orantı yoktur. Fiyat farklılıkları farklı çözüm ortakları olması ve farklı maliyetleri olması nedeniyle oluşmaktadır. Önemli olan ucuz cihazı değil, müşterinin ihtiyacını tam karşılayan cihazı ve yazılımı müşteriye sunmaktır. Ürünün farklılı gösterebilecek temel bileşenleri; Kamera kalitesi, DVR kalitesi, DVR kayıt hafızası, Wi-Fi Hotspot internet özelliği, Araç Takip özelliği ve sistemin arayüzünün web tabanlı yazılım bağımsız olmasıdır.
 

Kampanyaya giriş ve çıkışı anlık mı olmaktadır? 

Abonelerimizin Kampanyaya girişi ve çıkışı anlık olup, ilk girişlerde ücret ve kullanım kapasitesi ilk fatura döneminin kalan gününe göre hesaplanıp"eşit olarak bölünmüş" şekilde kullanıma sunulur. Bu sadece data paketi kısmı için geçerlidir, cihaz bedeli tam olarak yansıtılacaktır.
 

Kampanyaya giriş için genel kurallar nelerdir? (Kredi Kartsız kampanyaya dahil olması için kriterler) 

·         Satış sadece KSK'lar ve Vodafone Direkt Satış tarafından yapılabilir. 

·         Kampanyaya girecek GSM in Mernisi doğrulanmış olmalıdır. 

·         Kampanyaya girecek GSM yada müşteri numarası aşağıdaki listelerde yer almamalıdır. 

·         OKS Kara/Gri Liste 

·         Kredi Kartı Black Listesi 

·         Ceparan black listesi 
 

Kampanya kapsamında hangi kredi kartları geçerli olacaktır? 

Kampanyada kredi kartlı sistem geçerli değildir. 
 

Kampanyaya katılım için hat sınırlanaması var mıdır? 

Kurumsal müşteri numarasına bağlı 150 abonelik (GSM numaraları) aynı anda kampanyadan yararlanabilir. 
 

Kurumsal tek fatura aboneleri bu kampanyadan yararlanabilir mi? 

Evet yararlanabilirler.
 

Mevcut tarifem ile kampanyadan faydalanabilir miyim? 

Hayır, kampanyadan M2M Tarifeleri ile birlikte yararlanılabilmektedir.
 

Kullanılmayan data miktarı sonraki aya devreder mi? 

İlgili fatura dönemi içerisinde M2M data paketinden kullanılmayan data miktarı bir sonraki aya devretmez.
 

Kampanyadan çıkış yapılır ise toplu süre ücretinin tamamı mı ödenir? 

Taahhüt süresi dahilinde Kampanyadan çıkılır ise kalan aylar için taahhüt edilmiş olan toplam tutarın (cihaz bedeli ve Kampanyada kalınan süre boyunca aylık paket ücreti üzerinden Vodafone tarafından yapılan kampanyaya özel indirim) abonelerimizin ilk faturamızasına ceza bedeli olarak yansıtılacak ancak belirtilen cezai şart tutarı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun cezai şartlarla ilgili kararına uygun olarak hiçbir zaman, taahhütnamenin fesih ya da sona erme tarihinden ilgili taahhütnamenin süresi sonuna kadar olan dönem için aboneler tarafından ilgili taahhütname uyarınca taahhüt edilmiş olması nedeniyle ödenmesi gereken toplam data tutarını aşmayacaktır. Cihaz bedelinin kalan taksitleri her durumda faturaya yansıyacaktır. 

Abone hizmetten memnun değilse cezası silinerek iptal yapılabilir mi? 

Hayır, müşteri memnuniyeti yoksa bunun sebepleri araştırılır ve sebep olan ilgili tarafa bu cihaz ceza bedeli yansıtılır. Hiçbir koşulda cezasız iptal yapılamaz, müşteri üzerindeki herhangi bir kampanya silinemez. 
 

Bu kampanyalar kapsamında aboneye hangi durumda kampanyadan çıkış yapılır? 

Abonelerimiz, taahhüt süresi boyunca hatlarını iptal etme, dondurma, kısıtlama, devretme, numara taşınabilirliği dahilinde başka operatöre taşıma, faturasız hatta geçme, M2M harici başka bir tarifeye geçiş talebinde bulunmaları ve Çözüm Ortağı sözleşmesinde bulunan diğer durumlar halinde kampanyadan çıkmış sayılır. 
 

Cihaz taksit bedeli faturada hangi kalemde gozukecektir? 

Kampanya kapsamında abonelerimizin tercih edecekleri Mobil DVR Sistemi için ilgili Vodafone Çözüm Ortağı’na ait aylık cihaz taksit bedeli taahhüt süresince “Tahsilatına Aracılık Edilen Bedel” olarak faturalandırılacaktır.
 

Kampanya girişinde hat kontrolü var mıdır? 

Evet, bir GSM numarası aynı anda kampanyadan 1 kez yararlanabilir. 
 

Kampanyadaki paketler içerisine içerik ücretleri dahil midir? 

Kampanya kapsamındaki aylık 4GB, 8GB veya 15GB data paketinin bedellerine satın alınan içerik ücretleri dahil değildir. İçerik hizmetleri ayrıca ücretlendirilir.
 

Fiyata açılış vergileri dahil midir? 

Hayır, kampanya fiyatına Simcard Bedeli, Yeni Tesis ÖİV, TK Ruhsat, ve TK Kullanım vergileri dahil değildir.
 

Kampanya kapsamında verilen data opsiyonları iptal edilebilir mi? 

Hayır, bu kampanya kapsamında hatta tanımlanan data hakkı iptal edilemez; iptal edilirse abone kampanyadan çıkar ve cezai bedel oluşur.
 

Mobil DVR Sistemini kullanamama şikayeti ile ulaşan aboneler için hangi durumda ilgili iş ortağına yönlendirme yapılmalıdır? 

Cihaz ve yazılım ile ilgili sorunlarında ilgili tedarikçiye yönlendirme yapılmalıdır.
 

Abonenin hattının aktiflik durumu (cihaz kampanyasından çıkmasına sebep bir durum sözkonusu mu?), data kullanımına engel bir durum olmadığı, ilgili bölgede kapsama veya sistem sorunu olup olmadığı ayrıca bulunduğu tarife ve kampanya bilgileri de kontrol edilir. Herhangi bir sorun olmadığı tespit edilirse bu durumda abone ilgili iş ortağı ile iletişime geçmesi yönünde bilgilendirilmelidir. Cihazlarda bilgileri kayıt altında tutan ve kapsama alanına girdiğinde bilgiyi transfer eden hafızalar da olduğu için kapsama da detaylı incelenmesi gereken bir konudur.

Captcha