Sıkça Sorulan Sorular

Araca monte edilen araç takip cihazı GPS uydularından aracın konum bilgilerini kullanılan operatörün GPRS iletişim ağı üzerinden Blink araç takip uygulamasına göndermektedir. Bu bilgiler sayısal harita üzerine eşlenerek aracın nerde olduğunun bilgisi kullanıcıya en doğru ve en hassas şekilde verilmiş olur.

Blink uygulamasının kullanılması için herhangi bir sayı sınırlaması yoktur. Herhangi bir firmanın 1 adet aracı da, başka bir firmanın yüzlerce araçlık filosu da aynı platformda, aynı kalitede hizmet almaktadır.

Blink 81 ilin sayısal harita müşterisine sunmaktadır. Bu altlıklar yıl içerisinde birkaç sefer güncellenmektedir. Yeni yapılan yollar, güzergah veya kavşak bilgileri, değişen sokak-cadde isimleri gibi onlarca farklı veri harita ekibi tarafından tespit edilip update edilmektedir.

Cihaz aracın ön konsülünün altına görülmeyen ve istenildiğinde ulaşılamayan bir yere monte ediliyor. Bunun en büyük sebebi, dışardan bakan biri araç içinde böyle bir cihaz olduğunu bilemiyor. Ayrıca operasyonel verimlilik açısından şoförün herhangi bir müdehalesine gerek bırakmayacak ve kendisine erişilemeyecek bir şekilde konsol içine monte ediliyor.

Hayır, herhangi bir sorun teşkil etmez. Yetkili servis ağımız ile 81 ilde olduğundan, araçların bulunduğu illerdeki Infotech yetkili servislerinde araç montajları yapılabilmektedir.

Araç takip cihazının araca montajları, Blink teknik ekibi ve anlaşmalı servisleri tarafından 81 il ve 50’den fazla ilçede yapılmaktadır. Montaj süresi aracın yapısına ve projedeki isterlere göre değişim göstermekle beraber yaklaşık 20-25 dakika arasında sürmektedir. Araç montajları müşterinin belirlediği yerde Blink ekibi veya Blink yetkili servis elemanları tarafından yapılmaktadır.

Evet. Firma 1 adet araçla bile sisteme dahil olabilir. İlerki zamanlarda, dilediği kadar araç Blink’e eklenerek sisteme dahil edilebilir.

Peşin satınalmalarda Data hattı müşteri tarafından kullandığı operatörden alınması hattı GPRS tanımlayıp kuruluş anında servis yetkilisine teslim etmesi gerekmektedir. Bu hattın temini ve aylık olarak ödemeleri müşteri ve GSM servis sağlayıcısı arasında yapılıyor. Daha sonra araç kurulumuna geçiliyor. Hat dahil taksitli satınalmalarda Data hattı Blink tarafından operatörden alınması hattı GPRS tanımlayıp kuruluş için servis yetkilisine teslim edecektir. Bu hattın temini ve aylık olarak ödemeleri Blink ve GSM servis sağlayıcısı arasında yapılıyor. Daha sonra araç kurulumuna geçiliyor.

Araç başı donanım+montaj bedeli ile, harita, takip ve raporlama hizmetinin verildiği Blink ile ilgili abonelik bedellerinden oluşmaktadır. Abonelik bedeli; aylık veya yıllık olarak ödenmektedir. Şu an; araç takip cihazı, bu cihazın araca montajı ve 24 aylık Infomobil abonelik bedeli bir kampanya paketi halinde müşteriye sunulmaktadır. Bu kampanya ve abonelik şekli sene içinde farklılık gösterebilir.
Aylık GPRS data hattı ödemeleri de peşin satın almalarda GSM operatörü ile müşteri arasında taksitli hatlı satın almalarda Blink ile GSM operatörü arasında yapılmaktadır.
Blink sisteminde garanti süresi olan ilk 24 ay boyunca izleme için aylık ödeme yapılmamaktadır. Infotech’e yapılacak tüm ödemler paket içindedir. Sadece araç ve merkez arasında veri iletişiminin sağlanması için gerekli olan GPRS bedelleri GSM servis sağlayıcısına aylık olarak faturası karşılığında ödenmektedir.
24 ayın bitiminde, 3. Yıldan itibaren araç başı yıllık abonelik ücreti ile sistemin kullanılması devam edilmektedir.

Sözleşmenin ardından Blink tarafından müşeriye eğitim verilmektedir. Eğitim dışında web servisimiz içinde eğitim katoloğu yer almaktadır. Aynı zamanda montajı yapılan araçlar sisteme tanımlanıyor ve müşteriye verilen kullanı adı şifre ile Blink uygulaması müşterinin kullanımına açılıyor.

PC, laptop, akıllı telefon ve tablet gibi internete erişilebilecek tüm platformlardan Blink web sayfasına girerek uygula kullanılabilir. Bunun için bilgisayara herhangi bir uygulama, harita veya yazılım yüklemeye gerek yoktur. Kullanıcı sadece siteye erişip kendine tanımlı kullanıcı adı ve şifre ile, ister iş yerinden veya evinden, isterse de mobil olarak araçlarını 7/24 izleyebilmektedir.

Araca ait veriler Blink üzerinde belirli süre saklanmaktadır. Kullanıcı 2 tarih aralığı girerek aracının nerede olduğunu text bazlı, sayısal harita üzerinden ikon ve hareketli şekilde görebilir.

Kullanıcı kendi üzerine tanımlı olan bir aracı ister km bazında, ister dakika bazında gönderdiği konum bilgileri ile izleyebilir. Bu bilgiler kullanıcı tarafından belirlenir. Örnek vermek gerekirse; x plakalı araç 3 dakikada bir konum bilgisi göndersin, y plakalı araç her 15 km’de bir konum bilgisi göndersin şeklinde.

Konum belirlemede hata payı alınan uydu verisine bağlı olarak ortalama 1-5 metre arasındadır.. Aracın sokağın içinde olduğunu varsayarsak hata payı da yaklaşık olarak 2 kaldırım arasındaki fark kadar olacaktır.

Hayır. Araçtan gelen konum verileri kesinlikle silinmez ve veritabanında saklanır.

İki çeşit veri bulunmaktadır. İlki standart olarak sunulmaktadır.
Konum
Hız
Durduğu yer ve bölgeler
Toplam yapılan kilometre
Hız aşım bilgileri
Bölge ve nokta tanımlama, tanımlanan bölge ve noktanın araçlarla ilişkilendirilmesi
Rota tanımlama
Bölge, nokta ve rota ihlalleri
Araç duraklama süreleri
Aracın rölantide beklediği süre
Aracın yaptığı her sefere ait süre ve km bilgisi

Acil durum butonu
Isı sensörü ile taşınan yüke ait ısı bilgisi
Kapı sensörleri ile kapı açık/kapalı bilgisi
Şoför Tanıma birimi ile kullanıcı kimlik bilgisi
İş emri yönetim birimi

Türkiye’de 81 ili kapsayan ve uluslararası standartlarda üretilen sayısal haritalarla çalışma imkanı
Sektördeki 19 yıllık grup şirketleri deneyiminin Blink’e aktarılması ile sektör ayrımı gözetmeksizin her firmanın beklentisini karşılayacak süper set bir uygulama olması
Donanım, uygulama ve haritanın yerli ve sürekli gelişen bir yapıda olması
Türkiye’nin her ilinde kullanılabilecek; toza, neme, sarsıntıyai soğuk ve sıcağa karşı mukavemeti güçlü ve sorunsuz çalışan araç takip donanımı İstenildiği sayıda kullanıcı tanımlayabilme imkanı
Tanımlanan kullanıcıların yetkilendirilmesi
Ekonomik fiyat ve uygun ödeme seçenekleri
Tüm Türkiye’ye yayılmış yetkili servis ağı ile müşterinin isteğini hızlı bir şekilde karşılayabilme imkanı
Harita ve uygulamanın Blink tarafında tutulması ile firmaların; donanım, yazılım, veritabanı ve lisanslama ile ilgili herhangi bir ek harcama yapmaması.
Mobil yazılım sayesinde çalışanların hepsinin kendinide akıllı cihaz üzerinden izleme imkanı
Mobil yazılım sayesinde çalışanların birbirleri ile bu yazılım üzerinde sohbet etmesi için mobil platform özelliği
Mobil yazılım sayesinde çalışanlarınız bu sistem üzerinden gerçek trafik yoğunluk haritasını görme imkanı
Mobil yazılım sayesinde çalışanlarınız bu sistem üzerinden gerçek trafik yoğunluk haritası ile ili rut arasındaki dk mesafesini görme imkanı
Mobil yazılım sayesinde çalışanlarınızı plaka veya kişi üzerine dokunarak internet üzerinden arama imkanı.
Mobil yazılım sayesinde sistemi sürekli takip etmenize gerek kalmadan alarmların push notification özelliği sayesinde telefon ekranına gelmesi kullanım kolaylığını sunmaktadır.

Araç ve filolarınızın en kolay, en sağlıklı ve en ucuz şekilde kontrol etmenizi sağlar.
Akaryakıt tasarrufu, araç amortisman giderlerinizde ciddi azalma,
Beraber çalıştığımız firmalardan ve iş ortaklarımızdan edindiğimiz bilgilere göre araç takip cihazının araca monte edilmesiyle birlikte minimum %5’lik bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu da, daha uygulamaya başlandığı anda 100 araçlık bir filoda kabaca 5 araçlık bir tasarruf anlamına gelmektedir.
Her araca ayrı ayrı hız limitlerinin tanımlanması ve tanımlana bu bilgilerin ister anlık cep telefonu uyarılarıyla, ister geçmişe dönük raporlarla takip edilmesi sonucunda, sürekli belli bir süratin üzerinde seyreden araçlardaki hız miktarında ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. Bu da akaryakıt tarafında çok ciddi tasarruf sağlanması anlamına gelmektedir.
Araçların nerelerde olduğunun merkezden sürekli izlenmesi ve tanımlanan rotalardaki ihlallerin raporlanması ile şoför tarafından yapılacak olan ekstra kilometrelerde ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. Edindiğimiz bilgilere göre bu oran ortalama %5 ila %20 arasında değişmektedir. Ayda ortalama 4 depo benzin harcayan bir araç için %10’luk kazanç, araç takip sistemi için o ay ödenen rakamın karşılığına denk gelmektedir.
Bunun sonucunda araç periyodik bakım ve yedek parça, motor yağı, lastik gibi amortisman giderleri de aynı oranda azalmaktadır.
Araç konum bilgilerinin otomatik olarak alınması ile şoför ve merkez arasındaki cep telefonu görüşmeleri ciddi şekilde azalacaktır. Bu azalma da aylık fatura miktarında %7 ile %20 arasında tasarruf anlamına gelmektedir.
Birim zamanda yapılan iş miktarı artmaktadır. Bunun sonucunda firma verimliliği ve işgücü performansı ciddi şekilde artış göstermektedir.
Araçların müşeri noktasına ulaştığı bilgisinin alınmasıyla hem yapılan işin kalitesi artmakta, hem de müşteri şikayetlerinde önemli ölçüde azalma sağlanmaktadır.
İşveriminde artış ve başarılı performans ölçümü,
Araç çalınmalarına karşı güvence

Sisteme giriş yapıldıktan sonra Yönetici İşlemleri panelinin altından Kullanıcı İşlemleri –Kullanıcı Listesi’nde kullanıcı çift tıklanarak seçildiğinde açılan pencerede Atanmış Listeler den araç listesi seçilerek sağ taraftaki araç listesine araçların eklenilmesi yapılarak kaydedildiğinde sistemde araçların görüntülenmesi sağlanmış olur.

Modüller panelinin altından Bilgilendirme modüllerinde sırasıyla bilgilendirme kullanıcıları- bilgilendirme kullanıcı grupları-bilgilendirme araç grupları oluşturularak gruplara kullanıcı ve araçlar atanır. Uyarı için uyarı bilgi modülünden yeni kayıt ekle seçilerek açılan pencerede ilgili gruplar seçilerek uyarı türleri ve zaman ayarlarından istenilen uyarı zaman ve bildirim türleri seçilerek uyarı kurulur. Otomatik rapor içinde rapor bilgi modülünde yine aynı işlemler yapılarak istenilen otomatik raporlar tanımlanabilir.

Ekranın sol tarafında bulunan çizim araçlarından Bölge, Nokta ,Güzergah oluşturulabilir. Bölge eklemek için bölge çizim aracı seçilerek harita üzerinde istediğimiz sınırlara göre bölgeyi çizdikten sonra çift tıklama yaparak açılan pencerede bölge ismi girilerek çizilen bölge kaydedilir. Daha sonra modüller-araç ayarları-bölge atama ekranından yeni kayıt eklenerek görev dosyası oluşturulur. Oluşturulan görev dosyası atama işlemlerinden bölgelerin görev dosyasına ve görev dosyasının araçlara atanması işlemi yapılır.

Sistemden raporlar alabilmek için ANALİZ ve RAPORLAR panelindeki genel-özet-bölgesel-sürücü-canbus-sensör raporları bölümleri kullanılabilir. İstenilen rapor seçilerek araç plaka ve rapor alınmak istenilen tarih aralıkları girilerek rapor türüne göre “Araç durumları, araç olay, hz, km, araç detay, duraklama özet , hız ihlali özet, rölanti özet, sefer özet, bölge-nokta-güzergah ziyaret, kim hangi aracı kullandı, canbus detay, canbus detay grafik, canbus yakıt seviyesi, sıcaklık nem ve detay ” vb .bilgiler elde edilebilir.

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan “bağlantı kuruldu” ikonuna tıklayarak açılan pencerede şifremi değiştir seçilerek eski ve yeni şifre girilerek şifre değiştirme işlemi yapılabilir.

Araç oynatıcı panelinden araç plakası ve istenilen tarih aralığı seçilerek göster butonuna basıldığında harita üzerinde aracın hareket bilgilerini video şeklinde görüntüleyebilirsiniz.

Yönetici işlemleri panelinde araç işlemleri-araç listesi seçilerek açılan ekranda istenilen araç çift tıklandığında açılan pencerede araç resmi seçilerek kaydedildiğinde araç resmi değişmiş olur. Araç km bilgisini sisteme girmek için modüller panelinde araç ayarları kilometre değiştirme seçilir. Açılan ekranda istenilen araç seçilerek kilometre değiştir butonuna basılır , açılan pencereye araç km si girilip güncellendiğinde km bilgisi sisteme eklenmiş olur.

blink Geleceğin Teknolojileri...

| Bilgi Formu

Bilgi Formu